Ushtrime Te Zgjidhura Investime
Stock A: 40% of the portfolio, with an expected return of 12% Stock B: 60% of the portfolio, with an expected return of 15%
ROI = (Total Cash Flows - Initial Investment) / Initial Investment Ushtrime Te Zgjidhura Investime
PV = $1,000 / (1 + 0.10)^5 = $1,000 / 1.61051 = $620.92 Stock A: 40% of the portfolio, with an
